Czym różni się smartfon od telefonu komórkowego?

Wszechobecna miniaturyzacja

W czasach dzisiejszych, przyszło nam żyć w dobie nieustającej komputeryzacji i miniaturyzacji. Gdybyśmy jeszcze pięćdziesiąt lat temu powiedzieli ówczesnym naukowcom i informatykom, że kiedyś będziemy w stanie korzystać z przenośnego komputera o dużej mocy obliczeniowej poza domem i że zmieści się on na naszych kolanach, wymienieni wyżej ludzie postukaliby się po czołach z politowaniem i wrócili do swoich zajęć. Na całe szczęście nie możemy podróżować w czasie, bo gdyby jakiś śmiałek powiedział wtedy o wynalazku takim jak telefon komórkowy czy bardziej zaawansowany technologicznie smartfon, mógłby wylądować na stosie!

Telefon komórkowy a smartfon, czym się różnią?

Co do zasady, cechą wspólną obu tych urządzeń jest to, że można z nich zadzwonić. Nie powinno się jednak stosować tych nazw zamiennie, jako że między smartfon a telefon komórkowy różnice zachodzą zauważalne.

Telefon komórkowy

Popularna „komórka” jest przenośnym urządzeniem, którego głównym celem jest umożliwienie odbywania rozmów telefonicznych, a także wysyłania krótkich wiadomości tekstowych zwanych SMS (z angielskiego Short Message Service – Usługa krótkich wiadomości). Zazwyczaj telefon komórkowy ma wbudowany prymitywny system operacyjny producenta, a jego możliwości ograniczają się do wymienionych wyżej funkcjonalności. Zdarzają się nieco bardziej rozwinięte modele, które są wyposażone również w kalendarz, radio czy pocztę głosową, jednakże nawet one zostały przyćmione przez szybko rozwijający się rynek smartfonów.

Smartfon

Mówiąc kolokwialnie, smartfon to taki telefon komórkowy z dodatkowymi bajerami. Jest to rzecz jasna znaczne uproszczenie, które nie oddaje w pełni istotnych różnic między dwoma urządzeniami. Smartfon to inteligentny telefon, jest on wyposażony w dużo bardziej zaawansowany system operacyjny, liczne możliwości bezprzewodowego połączenia z internetem, umożliwia korzystanie z licznych aplikacji i multimediów, posiada jeden lub więcej aparatów fotograficznych i z powodzeniem może zastąpić komputer przy czynnościach takich jak przeglądanie internetu, czy choćby oglądanie filmów. Producenci prześcigują się z wypuszczaniem na rynek coraz to bardziej zaawansowanych modeli smartfonów, różniących się od siebie dostępną ilością pamięci, mocą aparatu czy pojemnością baterii.